Започна реставрацията на Хуманитарната гимназия – ВИДЕО
„Това е едно от сакралните места на град Пловдив и за цяла България“, каза министърът на културата Кръстю Кръстев при символичното начало на дългоочаквания ремонт
Храм, така нарече директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров най-старата българска гимназия ХГ „Св.св. Кирил и Методий“ по време на тържествената церемония за даване на старт на реставрационните дейности в училището. Той увери, че историческата сграда ще бъде третирана със съответното отношение, докато траят работите по нея.
За церемонията на трибуната се наредиха: министърът на културата Кръстю Кръстев, кметът на Община Пловдив Здравко Димитров, председателят на Общински съвет Пловдив Александър Държиков, народните представители Десислава Трифонова и Красимир Вълчев, началникът на РУО-Пловдив Антоанета Пакова, директорът на Хуманитарната гимназия Емил Начев и директорът на ОУ „Княз Александър I“ Иванка Василева, с което ХГ дели сградата – паметник на културата. Присъстваха още заместник-кметове, районни кметове и общински съветници. Пловдивският митрополит Николай също бе поканен на церемонията, но не дойде, както и министърът на образованието проф. Галин Цоков.
„Това е едно от сакралните места на град Пловдив, но и за цяла България… Благодаря ти Георги! Благодаря на хората, които дадоха възможност това да се случи и вложиха в него цялото си сърце и душа!“ – С тези думи министърът на културата Кръстю Кръстев се обърна към кмета на район „Централен“ Георги Стаменов, за да му благодари за свършената от него и екипа му 3-годишна работа по проекта за реставрация.
Райкметът Стаменов бе видимо развълнуван. Той благодари на екипа си затова, че преодоля всичко и се справи с нелеката задача да приключи проекта.
„Всички общински екипи досега сме задължени на това хубаво училище„, призна в словото си кметът Здравко Димитров и добави, че едва ли има пловдивчанин, който да не е свързан с тази гимназия.
„Ще осигурим определена сума от общинския бюджет за реставрацията на училището, необходимо е Общинския съвет обаче да го гласува“, наблегна Димитров и повтори как местния парламент отказа пари за нови сгради на две други училища в града.
Директорът на НИНКН Петър Петров, който бе главен архитект на район „Централен“ и един от двигателите на проекта, също подчерта значимостта на училището за историята и бъдещето на Пловдив.
Поздравления за Пловдив, че винаги са успявали да приоритизират образованието, заяви депутатът и бивш министър на образованието Красимир Вълчев.
„Няма да забравя колко активни бяха, когато обсъждахме одобряване на проектите по националната програма за строеж и надграждане на училища и детски градини. Почти всяка община има нужда от инвестиции в училищна инфраструктура, училища, които са в двусменен режим, трябва да минат на едносменен, недостигът на детски градини трябва да бъде преодолян. Резултатите са факт, макар и с малко закъснение. Все пак имаме предпоставка да имаме модернизирана сграда. Финансирахме новата сгада, която общината трябва да стартира като процедура в близките седмици. Надявам се да намерим средства да довършим проекта“, каза той.
Думата бе дадена и на представителя на фирмата-изпълнител „ВДХ“ АД. Бизнесменът Живко Недев заяви, че това е огромна отговорност за дружеството и се надявам работата да върви като по вода.
Точно в този момент започна да вали силен дъжд и церемонията на открито бе прекратена, а официалните лица влязоха в сградата, където на входа ги посрещнаха ученици с две питки.
Припомняме, че обществената поръчка е за 13 милиона лева, а на този етап има осигурени 3,5 млн. лева за ремонта и реставрацията на Хуманитарната гимназия, като 2,7 млн. лева от тях идват по подписан договор с район Централен и Министерството на културата, а 800 000 лева са от Министерството на образованието и науката.
Първият етап на реставрационните дейности започва от двора и по фасадата, уточни кметът на район Централен. По думите на Георги Стаменов той трябва да приключи до началото на новата учебна година.
Районният кмет още веднъж подчерта, че няма да се прекъсват учебните занятия и учениците няма да бъдат премествани в други училища.
Дейностите по този етап ще са в рамките на 2 години. Това лято ще се работи отвън, а следващото – вътре в самата сграда.
смешниците от герб, не свършили работа и за 2 стотинки, си приписаха труда на 2 родители! изроди!
скапаняците гербосуджуци и на това посегнаха – не остана сграда осрана от реставрациите им с фибран, стиропор, тел и свински опашки,,,за 100 000 000 , естествено!
Сградата и двора не са мръднали, откакто аз бях гимназист там – преди 37 години! Къде бяха всички управи и кметове досега?! Как предпоследната директорка е била на този пост 20 години и не се е погрижила за повереното и училище?! Абсолютен срам и позор!